Expert
Lesson 1
10 min

Co to jest staking?

Staking kryptowalut to proces, w którym uczestnicy sieci Proof-of-Stake (PoS) otrzymują wynagrodzenie za stakowanie, blokując swoje monety w portfelach kryptowalutowych w celu walidacji transakcji sieciowych lub zapewnienia płynności innym.

  • Konsensus w sieci PoS jest osiągany przez losowo wybranych walidatorów, którzy stawiają swoje monety lub tokeny i udowadniają, że transakcja jest poprawna.

  • Aby zostać walidatorem, uczestnicy muszą umieścić określoną ilość waluty w sieci lub natywnego tokena w portfelu połączonym z jej blockchainem.

  • Staking jest coraz częściej wdrażany przez aplikacje DeFi, które umożliwiają zainteresowanym stronom obstawianie monet i uzyskiwanie dodatkowego dochodu.

Co to jest staking kryptowalut?

Rosnąca liczba zdecentralizowanych aplikacji finansowych (DeFi) oferujących usługi finansowe oparte na technologii blockchain wkracza w segment tradycyjnie zajmowany przez banki i inne centralne instytucje finansowe, oferując użytkownikom możliwość zdeponowania (“stakingu”) swoich aktywów w pulach płynności w celu zapewnienia kapitału innym użytkownikom i uzyskania za to dodatkowego dochodu, podobnie jak w przypadku otrzymywania odsetek od tradycyjnych banków.

Proof-of-Stake (PoS) to jeden z najpopularniejszych mechanizmów konsensusu w technologii blockchain i jeden z najczęściej stosowanych sposobów ochrony sieci projektu kryptograficznego, walidacji transakcji i wydawania nowych tokenów do obiegu. Aby zatwierdzić transakcje w sieci projektu kryptograficznego, uczestnicy tej sieci umieszczają pewną ilość rodzimej waluty należącej do sieci w portfelu, który jest połączony z jej blockchainem. Proces ten nazywany jest "stakingiem", ponieważ uczestnicy stawiają stawkę swoich własnych zasobów, aby upewnić się, że transakcja jest wiarygodna.

W przeciwieństwie do Proof-of-Work (PoW), w którym walidatorzy otrzymują nagrody za swoją pracę, stakerzy są wynagradzani za swój udział opłatami transakcyjnymi. Twórca bloku w systemie PoS jest ograniczony do tworzenia bloków proporcjonalnych do jego udziału w sieci.

Jak działa staking kryptowalut?

Gdy blok transakcji jest gotowy do przetworzenia, algorytm losowo wybiera walidatorami w sieci PoS. Ponieważ walidatorzy zainwestowali swoje środki w sieć i otrzymują dodatkowy dochód w formie nagród za walidację bloków, mają oni interes w sukcesie sieci, a nie w jej sabotowaniu. Jednym z kryteriów selekcji dla potencjalnych stakerów jest liczba tokenów, które posiadają i są w stanie obstawić. Wiele sieci PoS nadal wymaga od walidatorów postawienia stosunkowo dużej ilości, aby wziąć udział, co eliminuje wielu chętnych do stakingu, którzy nie mają wystarczającej ilości tokenów do zaoferowania jako zabezpieczenie.

Potencjalni stakerzy blokują swoje tokeny w inteligentnym kontrakcie, aby stać się walidatorami w sieci PoS. Walidatorzy w sieci zapewniają, że sieć jest zawsze online i aktualna, aby potwierdzić, że żaden uczestnik nie oszukuje sieci i nie przejmuje kontroli. Stakerzy delegują określoną liczbę swoich tokenów do dedykowanego portfela stakingowego lub do węzłów blockchain na określony czas. Podczas gdy bardziej doświadczeni inwestorzy handlujący kryptowalutami mogą zdecydować się na staking bezpośrednio, uruchamiając własny węzeł, nowicjusze mogą zdecydować się na udział w stakingu za pośrednictwem platformy kryptowalutowej. To, ile można zarobić jako staker, zależy od tego, ile tokenów postawiono i na jak długo. Weryfikacja nowego bloku wymaga grupy stakerów. Gdy wszyscy z nich niezależnie zweryfikują transakcję, tj. osiągnięty zostanie konsensus, blok zostaje zamknięty.

Liczne projekty oferują uczestnikom portfele do stakingu, które zostały opracowane specjalnie dla danego projektu, aby ułatwić użytkownikom przechowywanie, przesyłanie i odbieranie monet, a wiele z nich ma wbudowaną własną funkcję stakingu. Pobranie i korzystanie z odpowiedniej wersji portfela stakingowego projektu jest konieczne, zanim uczestnicy będą mogli rozpocząć staking.

Proszę zwrócić uwagę: Portfele pobierane jako aplikacje na telefon komórkowy lub rozszerzenia przeglądarki są portfelami typu hot wallet, co oznacza, że są połączone z Internetem. Upewnij się, że przechowujesz swoje środki w bezpieczny sposób. Najlepszą praktyką jest przechowywanie minimalnych kwot środków w gorących portfelach. Dowiedz się więcej o portfelach, metodach przechowywania i o tym, jak bezpiecznie przechowywać swoje kryptowaluty.

 

Nowy w Bitpanda? Zacznij dzisiaj!

Zarejestruj się tutaj

Delegowanie środków kontra transfer środków

Delegowanie tokenów to nie to samo, co ich transfer do innego portfela. Udostępnianie monet do stakingu nazywane jest "delegowaniem" tokenów i nie wiąże się z ich transferem do portfela, który nie należy do użytkownika. Twoje tokeny pozostają w portfelu, który aktywowałeś do stakingu. Nigdy nie powinieneś przenosić swoich tokenów do innego portfela, który nie należy do ciebie.  Jeśli projekt prosi o "przeniesienie tokenów" na inny adres portfela, oznacza to, że projekt jest nieuczciwy, a tokeny zostaną utracone. 

Zalety stakingu

Istnieje wiele korzyści wynikających ze stakingu, takich jak generowanie dodatkowego dochodu, większe bezpieczeństwo sieci i bardziej przyjazny dla środowiska sposób walidacji transakcji blockchain.

Dodatkowy dochód

Stakowanie swoich kryptowalut może być sposobem na generowanie pasywnego dochodu poprzez "wykorzystanie kryptowalut do pracy". Jednym ze sposobów na zarabianie więcej na stakingu jest farming dochodów.Jednym ze szczególnych sposobów zarabiania na stakingu jest yield farming. Yield farming to praktyka polegająca na pożyczaniu lub stakowaniu monet na zdecentralizowanych giełdach (DEX) w celu wygenerowania dodatkowego dochodu w postaci odsetek i innych nagród w postaci kryptowalut. 

Co to jest roczna procentowa stopa zwrotu (APY) w stakingu?

Co więcej, upewnij się, że sprawdziłeś roczną stopę zwrotu (APY) danej monety lub tokena. Istnieje kilka sposobów zarabiania APY dla inwestorów kryptowalutowych: poprzez stakowanie, zapewnianie płynności poprzez yield farming do pul płynności oraz poprzez kryptowalutowe konta oszczędnościowe. Zarobki zależą od czasu stakowania monet, wahań cen i kilku innych czynników. Różne monety używają różnych okresów do obliczania wypłat, więc pamiętaj, aby zwrócić uwagę na okres preferowanego projektu. 

Odsetki składane to odsetki, które zarabiasz oprócz regularnych odsetek. Podobna koncepcja dotyczy stakingu: Możesz automatycznie ponownie postawić nagrody uzyskane ze stakingu, potencjalnie zarabiając w ten sposób dodatkowe tokeny. Warto zauważyć, że nie ma żadnych gwarancji, ponieważ proces stakowania jest losowy i należy wziąć pod uwagę wahania cen.

Wyższe bezpieczeństwo sieci

Podczas gdy system PoW wymaga drogiego i skomplikowanego sprzętu, a także umiejętności kodowania, PoS ułatwia stakowanie każdemu, a tym samym ułatwia utrzymanie bezpieczeństwa sieci. W modelu stakowania wysokie bezpieczeństwo sieci jest utrzymywane poprzez proces zwany "slashingiem", który sprawia, że atakowanie sieci jest bardzo kosztowne. W PoW atak sieciowy może trwać nieprzerwanie, jeśli ktoś posiada 51% mocy sieci. W PoS, jeśli można udowodnić, kto atakuje sieć, stawka atakującego zostaje zmniejszona, a atak zakończony.

Bardziej zrównoważony niż Proof of Work (PoW)

Komputery wykorzystywane do wydobywania nowych kryptowalut w sieci PoW zużywają ogromne ilości energii do rozwiązywania zagadek kryptograficznych potrzebnych do przetwarzania transakcji. Mechanizm konsensusu PoS nie wymaga tych komputerów i zamiast tego polega na walidatorach zatwierdzających transakcje poprzez staking, co nie wymaga prawie tak dużej ilości energii. PoS jest zatem uważany za bardziej przyjazny dla środowiska niż PoW.

Wady stakingu

Podobnie jak istnieją zalety stakingu, istnieją również pewne wady, które należy wziąć pod uwagę, w tym nieodłączna zmienność kryptowalut i rozprzestrzenianie się oszustw. 

Okresy blokowania i tymczasowa strata

Ze względu na bardzo zmienny charakter kryptowalut, ich wartość może gwałtownie wzrosnąć lub spaść w krótkim czasie. Ponieważ obstawianie tokena oznacza, że uczestnik, który obstawia, jest automatycznie dostawcą płynności w określonym okresie (zwanym również "epoką"), obstawione monety są automatycznie "zablokowane" w łańcuchu bloków na ten okres i nie mogą być sprzedawane ani wykorzystywane w inny sposób w tym czasie. Jeśli zatem token zostanie zablokowany w okresie stakingu, a jego cena nagle zacznie gwałtownie spadać, stakerzy narażają się na ryzyko poniesienia dużych strat. Zjawisko to określane jest jako "tymczasowa strata". 

Ryzyko tymczasowej straty jest nieco niższe w przypadku korzystania ze stablecoinów, które są powiązane z walutą fiducjarną. Ponadto istnieją platformy, takie jak Bitpanda, które oferują swoim użytkownikom staking bez okresu lock-in. W takim przypadku monety można wycofać na sprzedaż w dowolnym momencie, jednak po wycofaniu użytkownicy nie otrzymają już żadnych nagród za staking. 

Straty i kradzieże związane ze stakingiem

Oszustwa w świecie kryptowalut są niestety żywe i mają się dobrze, a ich liczba rośnie wraz z popularnością stakingu. Jak zawsze, niezwykle ważne jest zbadanie wszelkich projektów przed przekazaniem monet lub tokenów do stakingu. Weź pod uwagę wiek i reputację projektu, który rozważasz, a także zbadaj podstawową technologię, która może być podatna na błędy w kodowaniu. Należy również zawsze sprawdzić, czy scentralizowana lub zdecentralizowana giełda przechowuje swoje środki w chłodni lub w gorących portfelach, które mogą być podatne na włamania. 

Ryzyko dla walidatorów

Na koniec, jeśli chcesz zostać walidatorem i chcesz założyć własny węzeł, pamiętaj, że oczekuje się od ciebie zapewnienia specjalistycznej obsługi sieci ze stabilną obecnością online 24/7 i najnowocześniejszymi operacjami, ponieważ błędy walidatorów są sankcjonowane przez sieć. Kolejną wadą jest to, że wiele sieci wymaga bardzo wysokich i kosztownych stawek dla potencjalnych walidatorów, aby dołączyć do sieci - to, że systemy PoS faworyzują stakerów, którzy są w stanie wnieść duże kwoty funduszy, jest jedną z największych wad tego algorytmu konsensusu.

Jak stakować kryptowaluty

Przed wyruszeniem w swoją podróż po stakingu, ważne jest, aby wiedzieć, że nie wszystkie monety i tokeny są dostępne do stakingu. Nie wszystkie projekty kryptowalutowe obsługują staking, a jeśli pytasz "Czy mogę stakować Bitcoina?", to niestety odpowiedź brzmi "nie".

W związku z tym należy upewnić się, że wybrana sieć wykorzystuje algorytm konsensusu Proof-of-Stake (PoS), a nie algorytm Proof-of-Work (PoW), taki jak Bitcoin. W konsensusie PoS walidacja transakcji i wprowadzanie nowych kryptowalut do obiegu przeprowadzane jest przez walidatorów, a nie minerów, jak w sieci PoW. 

Walidatorzy w sieci PoS są wybierani losowo do walidacji bloków w zależności od wielkości i wieku ich udziałów, co daje przewagę walidatorom z większymi udziałami. W sieci Delegated-Proof-of-Stake (DPoS) walidatorzy są wybierani przez wszystkich uczestników sieci, zwiększając w ten sposób szanse uczestników, którzy nie mają tak wielu tokenów dostępnych do stakingu. 

Jak stakować na platformie kryptowalutowej

Stakowanie bezpośrednio przez brokera kryptowalut jest najłatwiejszym sposobem na rozpoczęcie stakowania dla początkujących kryptowalut. Upewnij się, że wybrałeś niezawodnego i wiarygodnego brokera, któremu ufasz i dowiedz się o mechanice przed rozpoczęciem. 

Stakowanie bezpośrednio na giełdzie lub platformie ma wiele zalet. Po pierwsze, korzystanie tylko z jednej platformy dla wszystkich inwestycji jest bardzo wygodne. Po przeanalizowaniu opłat i uzyskanego dochodu, możesz po prostu rozpocząć swoją przygodę ze stakingiem bez wcześniejszej wiedzy technicznej i zarabiać dodatkowy dochód, podczas gdy twoje aktywa są bezpiecznie przechowywane za pomocą jednego kliknięcia.

Platforma taka jak Bitpanda Staking może oferować dodatkowe korzyści, takie jak cotygodniowe wypłaty nagród, automatyczne obstawianie nagród i brak okresów rozgrzewki lub okresów blokady. Użytkownicy mogą szybko i łatwo włączyć funkcję stakingu w swoich portfelach bez straty czasu.

Czym są pule stakingowe?

Jeśli celem jest zwiększenie szans na otrzymanie nagród za staking, warto rozważyć staking pools. Podobnie jak ludzie zbierają się razem, aby wspólnie jeździć samochodem w celu zmniejszenia kosztów i emisji, posiadacze kryptowalut mogą zdecydować się na delegowanie swoich monet do publicznej puli stakingowej w natywnej sieci monety, aby pomóc ją zabezpieczyć, a tym samym zwiększyć swoje szanse na zdobycie nagród. Obowiązuje takie samo ryzyko, jak w przypadku zwykłego stakingu, a uczestnictwo w puli może wiązać się z dodatkowymi opłatami. Należy przeprowadzić własne badania i sprawdzić, czy pula jest legalna, zanim wesprze się ją swoimi środkami.

Czy muszę płacić podatki od zysków ze stakingu?

Ponieważ staking jest stosunkowo nowym zjawiskiem w sferze kryptowalut, opodatkowanie dochodów z PoS jest dość złożone i nie zostało jeszcze ostatecznie ustalone w wielu krajach. W zależności od kraju zamieszkania, dochód może podlegać opodatkowaniu, a odpowiedzialność za podatki spoczywa na użytkowniku jako osobie fizycznej, dlatego zalecamy skontaktowanie się z osobistym doradcą podatkowym w celu uzyskania dalszych informacji na temat indywidualnej sytuacji.

This article does not constitute investment advice, nor is it an offer or invitation to purchase any digital assets.

This article is for general purposes of information only and no representation or warranty, either expressed or implied, is made as to, and no reliance should be placed on, the fairness, accuracy, completeness or correctness of this article or opinions contained herein. 

Some statements contained in this article may be of future expectations that are based on our current views and assumptions and involve uncertainties that could cause actual results, performance or events which differ from those statements. 

None of the Bitpanda GmbH nor any of its affiliates, advisors or representatives shall have any liability whatsoever arising in connection with this article. 

Please note that an investment in digital assets carries risks in addition to the opportunities described above.