Başlangıç
Ders 10
4 dk.

Bitcoin işlemlerinde vergi ödemem gerekir mi?

Evet, Bitcoin alım-satım işlemleri için vergi ödemeniz gerekir. 

  • Hemen hemen tüm ülkelerde, çoğu ürünün ticareti için vergi ödemeniz gerekir. 

  • Kripto para birimlerinin vergilendirilmesi için düzenleyici çerçeve ülkeden ülkeye farklılık gösterir

Bu derste, kripto paraların vergilendirilmesine dair temel bilgileri öğreneceksiniz.

Bitpanda Akademi derslerini video olarak izleyin

YouTube’da izleyin

Kripto para almaya hazır mısınız?

Hemen başlayın

Yukarıdaki sorunun cevabını “evet” olarak verebiliriz. Çoğu ülkede, ürünlerin ticareti için vergi ödersiniz, ancak vergilendirme her ülkede farklıdır. Durum oldukça karmaşık hale geldiğinden ve her ülkenin kendi mevzuatı olduğundan, bireysel durumunuz hakkında daha fazla bilgi için kişisel vergi danışmanınızla iletişime geçmenizi önemle tavsiye ederiz.

Daha fazla bilgi için kişisel vergi danışmanınızla iletişime geçmenizi önemle tavsiye ederiz.

Bitpanda gibi bir platformda fiat para ile Bitcoin gibi bir kripto para birimi almak oldukça kolay bir süreçtir. Ancak kripto paralarınızı başka bir kripto para birimine dönüştürmek için bir borsaya aktardığınızda işler karmaşık hale gelmektedir.

Çoğu ülkede, bu eylem, bir varlık içeren herhangi bir işlem gibi kanunen “vergilendirilebilir bir olay” olarak kabul edilir; bu olay, sermaye kazancı (veya zararı) ürettiği için vergi ödemeniz gerektiği anlamına gelir.

Kripto para harcamak da potansiyel olarak vergilendirilebilir bir olaydır ve bu da yine yaşadığınız ülkeye ve ilgili düzenlemelere bağlıdır.

Avusturya'da kripto para birimleri kişisel varlıklar olarak kabul edilir. Bu nedenle, kripto para birimlerinin satışından elde edilen kârlar vergiyle ilgilidir. Bireysel vergi durumunuz elde ettiğiniz kazancın yanı sıra elinizde tuttuğunuz süreye (kripto paranızı ne kadar süredir elinizde tuttuğunuza) ve diğer faktörlere bağlıdır. Sadece kazancınız üzerinden vergi ödemelisiniz. Kayıplar da kazançtan düşülebilir.

Avusturya'da, özel varlık kabul edilen kripto paraların satışından elde edilen kar vergiye tabidir.

Portföyünüzün Blockpit ile takibi

Vergileriniz için işlemlerinizi doğru kaydettiğinizden emin olmak gibi çeşitli nedenlerle satın aldığınız kripto para birimlerini takip etmelisiniz. Seçeneklerden biri bir hesap tablosu oluşturmak ve vergi için ihtiyacınız olan tüm ayrıntıları alım, satım ve takas sırasında eklemektir.

İşlemlerinizi manuel olarak takip edebilir veya ilgili tüm bilgileri elektronik tablonuza aktarmak için kişisel Bitpanda profilinize geçmişinizi .csv dosyası olarak indirebilirsiniz. 

Ancak, tüm işlemlerinizi manüel olarak izlemek güç olabilir ve zaman gerektirebilir. Kullanıcılarımızın vergi bildirimlerini kolaylaştırmak için, Bitpanda ve vergi uygunluk çözümleri sağlayıcısı Blockpit işbirliğine gitti. Kendinize bir Blockpit hesabı oluşturun, Bitpanda  hesabınızı API üzerinden senkronize edin, işlemlerinizi izleyin ve vergi raporları oluşturun.

Kripto para almaya hazır mısınız?

Hemen başlayın

SORUMLULUK REDDI BEYANI

Bu makale, herhangi bir yatırım tavsiyesi veya kripto varlıkları satın almak için bir teklif veya icaba davet niteliği taşımamaktadır.

Bu makale yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır ve bu makalenin veya burada yer alan görüşlerin adilliğine, doğruluğuna, bütünlüğüne veya dürüstlüğüne ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya garanti verilmemeli veya bunlara güvenilmemelidir.

Bu makalede yer alan ifadelerden bazıları, mevcut görüş ve varsayımlarımıza dayalı olarak gelecekteki beklentilere atıfta bulunabilir ve gerçek sonuçlara, performansa veya bu ifadelerden farklı olaylara yol açabilecek belirsizlikler içerebilir.

Bitpanda GmbH şirketi, iştirakleri ve/veya bağlı kuruluşları, danışmanları veya temsilcilerinin hiçbiri bu makale ile ilgili olarak herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedirler.

Yukarıda açıklanan olası fırsatlara ek olarak, kripto varlıkları alıp-satmanın riskli bir faaliyet olduğunu lütfen unutmayın.