Başlangıç
Ders 14
6 dk.

Piyasa Değeri (Market Cap) nedir ve neden önemli?

Piyasa değeri, bir kripto para biriminin piyasa değerini ölçen ve takip eden bir göstergedir.

  • Piyasa değeri, kripto para birimlerinin hakimiyetinin ve popülerliğinin bir göstergesi olarak kullanılır 

  • Bu metrik yaygın olarak kullanılsa da, alım-satım kararı vermeden önce daha fazla bilgi edinilmesi önerilir

Bu dersimizde, piyasa değerinin temellerini öğreneceksiniz.

Bitpanda Akademi derslerini video olarak izleyin

YouTube’da izleyin

Kripto para almaya hazır mısınız?

Hemen başlayın

Genel olarak, bir kripto para biriminin piyasa değeri ne kadar yüksekse, piyasada o kadar baskın olduğu kabul edilir. Bu nedenle, piyasa değeri, genellikle kripto para birimlerini sıralamak için tek ve en önemli gösterge olarak kabul edilir.

Piyasa değeri nasıl hesaplanır?

Bir kripto para biriminin piyasa değeri, dolaşımdaki arz ile çarpılan mevcut fiyat ile belirlenir.

    Piyasa değeri = Fiyat X dolaşımdaki arz

Coinmarketcap, kripto para birimlerinin piyasa değerini takip etmek ve her bir para biriminin ne kadar popüler olduğuna dair genel bir bakış elde etmek için, günümüzün en popüler web sitesidir. Ayrıca, kripto para birimleri ile ilgili tüm finansal ölçütler için kripto dünyasının en popüler endeksini sunar. Coinmarketcap'te tüm fiyatlar, farklı borsalardan alınan tüm fiyatların hacim ağırlıklı ortalamasına göre hesaplanır. Toplam arzın değil, bir kripto para biriminin dolaşımdaki arzını izlemenin önemli olduğunu unutmayın. Sonuçta, şu anda piyasada gerçekten mevcut olan yalnızca dolaşımdaki arzdır.

Kripto para biriminin piyasa değeri, bir coin’in uzun vadedeki popülaritesini aşağı yukarı yansıtır.

Bir kripto para biriminin popülaritesini ölçmenin en iyi yolu piyasa değeri midir?

Bir projenin piyasa değeri, uygunluk düzeyinin en önemli göstergesi olarak görülse de, bunun arkasındaki konsept genellikle eleştiriye tabidir. Bunun nedeni, bir kripto paranın piyasa değerinin, bir coin’in uzun vadedeki popülaritesini aşağı yukarı yansıtmasıdır.

Piyasa değeri yüksek olan kripto paralar genellikle güvenli kripto yatırımları olarak kabul edilir. Bunlar, piyasa değeri 10 milyar dolardan fazla olan şirketlerdir. Yüksek piyasa değerine sahip coin’lere yatırım yapmak, genellikle konservatif bir stratejidir. Bu coin’lerin diğer kripto para birimlerinden daha az volatil olması muhtemeldir, ancak yine de hisse senetleri gibi geleneksel varlıklardan daha volatil olarak kabul edilirler.

Orta ölçekli piyasa değerine sahip olan kripto para birimleri daha volatildir, ancak aynı zamanda piyasa değeri yüksek kripto para birimlerinden çok daha fazla büyüme potansiyeline sahiptir.

Piyasa değeri az olan kripto para birimleri genellikle son derece volatildir ve bazen çok fazla potansiyel (kısa vadeli) büyüme olsa da oldukça riskli bir yatırım olarak kabul edilir. Ancak, kelimenin tam anlamıyla bir dakika içinde çökebileceklerini unutmayın.

Her zaman olduğu gibi, kripto para birimlerinde yatırım yapmadan önce kapsamlı araştırma yapmanızı ve ilgili tüm önemli faktörleri göz önünde bulundurmanızı öneririz. Örneğin, bir ölçüt olarak piyasa değeri, son birkaç saatteki gerçek işlem hacimleri hakkında pek bir şey söylemez. Bu nedenle, bir kripto para biriminin makul bir süre boyunca farklı borsalarda sahip olduğu 24 saatlik işlem hacmi ve yatırım yapmadan önce diğer temel kriterler için Coinmarketcap'i kontrol etmek mantıklı bir hareket olacaktır.

Kripto para almaya hazır mısınız?

Hemen başlayın

SORUMLULUK REDDI BEYANI

Bu makale, herhangi bir yatırım tavsiyesi veya kripto varlıkları satın almak için bir teklif veya icaba davet niteliği taşımamaktadır.

Bu makale yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır ve bu makalenin veya burada yer alan görüşlerin adilliğine, doğruluğuna, bütünlüğüne veya dürüstlüğüne ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya garanti verilmemeli veya bunlara güvenilmemelidir.

Bu makalede yer alan ifadelerden bazıları, mevcut görüş ve varsayımlarımıza dayalı olarak gelecekteki beklentilere atıfta bulunabilir ve gerçek sonuçlara, performansa veya bu ifadelerden farklı olaylara yol açabilecek belirsizlikler içerebilir.

Bitpanda GmbH şirketi, iştirakleri ve/veya bağlı kuruluşları, danışmanları veya temsilcilerinin hiçbiri bu makale ile ilgili olarak herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedirler.

Yukarıda açıklanan olası fırsatlara ek olarak, kripto varlıkları alıp-satmanın riskli bir faaliyet olduğunu lütfen unutmayın.