Crypto Security
Ders 2
13 dk.

Cüzdan nedir ve nasıl alırım?

Cüzdanlar, kripto paraları saklamak, erişmek, göndermek ve almak için gerekli araçlardır.

 • Cüzdan, kripto para sahipleri tarafından (birden çok) genel ve/veya özel anahtarı saklamak için kullanılan fiziksel bir aracı, cihaz, program veya hizmettir.

 • Cüzdanlar sahip olunan varlıkları izlemek, kripto paraları almak ve harcamak için kullanılır

 • Kripto paraların kendisi bir cüzdanın içinde "yer almaz", cüzdan bir blockchain ile etkileşime girer

 • Cüzdanlar her türlü işlem için gereken özel ve genel anahtarları saklamak için kullanılırlar. Farklı kullanıcı ihtiyaçları için farklı güvenlik seviyeleri sunan farklı cüzdan türleri vardır

Bu derste, kripto paralar için cüzdanların temellerini öğreneceksiniz.

 

Kripto para almaya hazır mısınız?

Hemen başlayın

Cüzdan nedir?

Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve diğer altcoinler gibi kripto para birimlerini saklamak ve bunlara erişmek için bir cüzdan gereklidir. Cüzdan, bir kullanıcının sahip olduğu gerçek kripto para miktarını saklamaz, ancak özel anahtarları tutar ve bu nedenle kullanıcıların varlıklarına daha rahat erişmesine olanak tanır. Bu, fiziksel bir cüzdan değildir.

Cüzdanlar, tüm işlem türleri için gereken özel ve genel anahtarları saklamak için kullanılır. Farklı kullanıcı ihtiyaçları için farklı cüzdan türlerinin olması, çeşitli güvenlik seviyeleri sunar.

Bunun yerine cüzdan, genel ve özel anahtarlarınız dahil adresleriniz için bir emanet  kasası gibidir. Ayrıca, Bitcoin gibi kripto varlıklarınızı içeren blockchain’deki genel adresinize erişim sağlamak için bu kasa gereklidir.

Daha açıkça ifade etmek gerekirse, tek bir cüzdan birden fazla özel anahtarı tutabilir ve istediğiniz kadar cüzdan oluşturabilirsiniz. Aslında, kripto parası olan çoğu insan, farklı kripto paraları saklamak üzere maksimum güvenliği sağlamak için birkaç cüzdan kullanır.

Cüzdan nasıl çalışır?

Kripto cüzdanını, cebinizde taşıdığınız bir deri cüzdan gibi değil de bir kasa olarak düşünebilirsiniz. Varlıklarınıza erişmek ve onları çekmek için özel bir anahtara veya başka bir deyişle bir şifreye ihtiyacınız vardır.

Kendi kasanıza artık erişemeyeceğiniz için cüzdanınızın anahtarlarını kaybetmek kritik bir problem teşkil eder. Anahtarlarınız çalınırsa, başka kişiler cüzdanınıza erişim sağlayabilir.

Şimdi, bu emanet kasasının yerini (genel adres) ve karşılık gelen anahtarı (özel anahtar) bilen herkes tarafından teorik olarak erişilebilir olduğunu hayal edin. Paranız blockchain’de güvenli bir şekilde saklandığı için konumunun bilinmesi herhangi bir sorun teşkil etmez. 

Ne pahasına olursa olsun cüzdanınızın anahtarlarını kaybetmemeniz gerekir. Cüzdanınızın anahtarlarını kaybederseniz, artık kendi kasanıza erişemezsiniz. Anahtarlarınız çalınırsa, başka biri paranıza erişebilir. Bu nedenle, cüzdanınızı ve anahtarlarınızı alırken çok dikkatli olun ve gerekli güvenlik önlemlerini alın.

Cüzdan nasıl alınır?

Kripto paraları saklamak için birçok farklı seçenek mevcut ve kullanıcılar ihtiyaçlarına en uygun olanını seçmekte özgürler.

Sıcak Cüzdan (Hot Wallet) (Exchange/Broker)

Kripto paralarınızı satın aldığınız platformda veya borsada saklamak, sizin için en temel ve en kolay seçenektir.

İpucu

Bitpanda, en son teknolojiyi kullanarak kullanıcı fonlarını çevrimdışı cüzdanlarda olabildiğince güvenli bir şekilde saklar. Ayrıca, hesaplar İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA) kullanılarak güvence altına alınabilir. Kullanıcılar aktif cihazlarını ve oturumlarını görebilir, başka bir cihaz kullanarak çıkış yapabilir ve aktif oturumlarını kapatabilirler. Ayrıca Bitpanda, SSL şifreleme ve DDOS koruması da sağlar. Genellikle, bir borsada paranızın yalnızca küçük bir kısmını tutmanız ve paranızın büyük çoğunluğunu soğuk cüzdanlarda (cold wallet) saklamanız önerilir.

Artıları

 • Başlamanın en temel yolu

 • Varlıkları satmak istiyorsanız, transfer etmenize gerek yok

 • Hızlı ve hesaplı

 • Bitpanda.com gibi güvenilir sitelerde yüksek güvenlik standartları

Eksileri

 • Her borsa, Bitpanda gibi son teknoloji cüzdan güvenliği sunmaz

 • Borsa, doğası gereği tek arıza noktasıdır

 • Sunulan kolaylık, kullanıcıları depolama güvenliği konusunda dikkatsiz olmaya teşvik edebilir

 • Paranıza anında erişim sağlayamayabilirsiniz 

  Yazılım Cüzdanı (Masaüstü/Mobil/Online)

Yazılım cüzdanı, paranızı bilgisayarınızda veya mobil cihazınızda saklarken yüksek kullanılabilirlik ve iyi güvenlik sunar. Kripto paralarınıza anında erişebilir ve özel anahtarlarınız üzerinde tam kontrole sahip olabilirsiniz. Bu çözüm, özel anahtarların saklandığı tek bir cüzdan dosyası oluşturur. Ek güvenlik için, bu dosya da şifrelenir ve paranıza erişmek için özelleştirilmiş bir şifre kullanırsınız.

İpucu

İki tür yazılım cüzdanı arasından seçim yapabilirsiniz: Ya sahip olduğunuz her kripto para için ayrı bir tane alırsınız ya da birden fazla kripto para saklayabilen yazılım cüzdanları kullanırsınız.

ARTILAR

 • Kurulumu ve kullanımı kolay

 • Yüksek güvenlik

 • Özel anahtarlarınızı kendiniz kontrol edebilirsiniz

EKSİLER

 • Bilgisayarınızı veya mobil cihazınızı kaybederseniz hacklenebilir

 • Bilgisayarınız veya mobil cihazınız internete bağlıyken paranız da internet ağına bağlıdır

 • Paranıza erişirken genel WİFİ kullanımı güvenli değildir

Donanım Cüzdanı

Donanım cüzdanları, kullanıcı rahatlığını yüksek düzeyde güvenlik ile birleştirir. Donanım cüzdanları, muhtemelen çoğu insan için kripto paralarını saklamanın en iyi yoludur. Özel anahtarlarınız, kriptografik olarak güvenli bir donanım cihazında saklanır. Anahtarlar doğrudan cihazda saklandığından ve düz metin olarak okunamadığından, bilgisayarınıza virüs bulaşmış olsa bile saldıranların bunları ele geçirmesi neredeyse imkansızdır.

İpucu

Satın almadan önce donanım cüzdanlarının herhangi bir şekilde tehlikeye atılmadığından emin olmak için, kullanılmış donanım cüzdanlarını asla satın almamalısınız ve bunları her zaman doğrudan güvenilir üreticilerden satın almalısınız.

ARTILAR

 • Kullanımı kolay

 • Yüksek seviyede güvenlik

 • Cihaz uzakta güvenle saklanabilir

 • Donanım kaybolursa veya hasar görürse parayı geri yüklemek için uygun çözümler

  EKSİLER

 • Masraflıdır

 • Kullanılmış donanım cüzdanları kötü amaçlı yazılım içerebilir

 • Kullanması sakıncalı görünebilir

 • Cihaz kaybolabilir veya çalınabilir, bu durumda paranızı geri almanın bir yolu yoktur


Kağıt/Fiziksel Cüzdanlar

Bu çözümün arkasındaki konsept çok açıktır. Anında genel bir adres ve buna karşılık gelen özel bir anahtar oluşturmanıza olanak tanıyan web siteleri vardır.

İpucu

Anında ve kolayca kağıt cüzdan oluşturabilirsiniz. Açık kaynak hizmetleri online olarak mevcuttur, ancak internet üzerinden gönderilmemeleri için anahtarları cihazınızda yerel olarak oluşturun.

ARTILAR

 • Çok yüksek seviyede güvenlik (kağıt cüzdanı nasıl oluşturduğunuza bağlı olarak)

 • Kolay, hızlı ve ucuz

  EKSİLER

 • Özel anahtarınızın bulunduğu kağıt parçası kaybolursa veya çalınırsa, onu kurtarmanın bir yolu yoktur

 • Bilgisayarınızda kötü amaçlı yazılım varsa, baştan beri bir tehlike oluşturabilir

Kripto para almaya hazır mısınız?

Hemen başlayın

This article does not constitute investment advice, nor is it an offer or invitation to purchase any digital assets.

This article is for general purposes of information only and no representation or warranty, either expressed or implied, is made as to, and no reliance should be placed on, the fairness, accuracy, completeness or correctness of this article or opinions contained herein. 

Some statements contained in this article may be of future expectations that are based on our current views and assumptions and involve uncertainties that could cause actual results, performance or events which differ from those statements. 

None of the Bitpanda GmbH nor any of its affiliates, advisors or representatives shall have any liability whatsoever arising in connection with this article. 

Please note that an investment in digital assets carries risks in addition to the opportunities described above.