Başlangıç
Ders 5
7 dk.

Bitcoin nedir?

Bitcoin (BTC), diğer tüm kripto para birimlerine öncülük eden, dünyanın ilk kripto para birimidir. Bitcoin, gerçek kimliği bilinmeyen Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılında icat edilmiştir. Dünyada hâla en iyi bilinen ve en popüler kripto para birimi olan Bitcoin, bugüne kadar rakipsiz kalmıştır.

  • Bitcoin, merkezi olmayan ilk kripto para birimidir 

  • Bitcoin'in icadı, blockchain teknolojisinin somut uygulamasının ilk örneğidir 

  • Bitcoin, hem piyasa değeri hem de hakimiyet açısından dünyanın en popüler kripto para birimidir

  • Arz, sabit sayıdaki 21.000.000 bitcoin ile sınırlıdır

  • Bitcoin, "alternatif paralar" (veya kısaca "altcoin’ler") olarak da bilinen diğer tüm kripto para birimlerine ilham vermektedir 

  • Bitcoin'i gerçekten kimin icat ettiği hâla bilinmemektedir  

Bu derste, Bitcoin ile ilgili temel bilgileri öğreneceksiniz.

Bitcoin nedir?

Bitcoin; değişmez, dağıtılmış bir işlem veritabanı olan, blok zinciri üzerinde çalışan, dijital olarak şifrelenmiş bir para birimidir.

Bitcoin, 2008 yılında "Satoshi Nakamoto" takma adıyla bilinen bir kişi veya grup tarafından oluşturulmuştur. 2009 yılında açık kaynaklı yazılım olarak piyasaya sürülmüştür, yani herkes topluluğa katılabilir ve geliştirilmesine yardımcı olabilir. 

Dünyanın ilk kripto para birimi olan Bitcoin, hâla en üretken kripto para birimidir. Aynı zamanda, "altcoin" olarak bilinen, sonradan gelişen diğer tüm kripto para birimleri için bir bağlayıcı görevi görmektedir.

Bitcoin'e olan güven, tüm işlemlerin bitcoin blockchain ağında kaydedilmesi ve görünür olması gerçeğine dayanmaktadır. Kriptografik teknoloji, aynı para biriminin iki kez harcanmasını önlemektedir.

Bitcoin'in amacı nedir?

Orijinal Bitcoin teknik raporunda (Whitepaper) da belirtildiği gibi, Bitcoin, "online ödemelerin finansal bir kurumdan geçmeden, doğrudan bir taraftan diğerine gönderilmesine izin veren" dünyanın ilk "eşler arası elektronik nakit sistemidir".

Bitcoin, bir şekilde, Bitcoin ağının işleyebileceği işlem miktarlarındaki sınırlamalar nedeniyle ölçeklendirme sorunlarına dayanan bu orijinal fikirden sapmıştır. Şu anda Bitcoin, dijital altın veya altın 2.0 gibi, genellikle spekülatif bir değer deposu olarak kullanılmaktadır.

Bitcoin'in ölçeklenebilirliği hakkındaki tartışma, sonunda yeni bir blockchain ağının oluşturulmasına yol açtı ve 1 Ağustos 2017'de orijinal Bitcoin blockchain ağının geliştirilmesinden ortaya çıkan yenilik, Bitcoin Cash olarak adlandırıldı.

Bitcoin olumsuz amaçlar için kullanılabilir mi?

Tıpkı geleneksel fiat para gibi Bitcoin de suçlular tarafından kullanılıyor. Bununla birlikte, geleneksel kağıt para ile yapılan işlemlerin aksine, Bitcoin işlemleri herkes tarafından görüntülenebilir ve izlenebilir.

Bitcoin'in medyada sık sık "Dark Net ile" ve çeşitli suç faaliyetleriyle ilişkilendirilmesine rağmen, kripto para birimleri aslında bu tür amaçlar için pek de uygun değildir. Devlet kurumları için, şaibeli kripto para işlemlerinin izlenmesine yardımcı olan özel şirketler bulunmaktadır.

Bitcoin halka açık defterinin şeffaf olması ve tüm işlemlerin görünür olması, dolandırıcılıkla  dolu bir dünyada güven yaratır. Bu nedenle, her şeye rağmen Bitcoin, beş temel faktör sayesinde dünya çapında en çok kullanılan kripto para birimi olmaya devam ediyor. Daha fazla bilgi almak için aşağıdakileri okuyun.

 

Kripto para almaya hazır mısınız?

Hemen başlayın

SORUMLULUK REDDI BEYANI

Bu makale, herhangi bir yatırım tavsiyesi veya kripto varlıkları satın almak için bir teklif veya icaba davet niteliği taşımamaktadır.

Bu makale yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır ve bu makalenin veya burada yer alan görüşlerin adilliğine, doğruluğuna, bütünlüğüne veya dürüstlüğüne ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya garanti verilmemeli veya bunlara güvenilmemelidir.

Bu makalede yer alan ifadelerden bazıları, mevcut görüş ve varsayımlarımıza dayalı olarak gelecekteki beklentilere atıfta bulunabilir ve gerçek sonuçlara, performansa veya bu ifadelerden farklı olaylara yol açabilecek belirsizlikler içerebilir.

Bitpanda GmbH şirketi, iştirakleri ve/veya bağlı kuruluşları, danışmanları veya temsilcilerinin hiçbiri bu makale ile ilgili olarak herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedirler.

Yukarıda açıklanan olası fırsatlara ek olarak, kripto varlıkları alıp-satmanın riskli bir faaliyet olduğunu lütfen unutmayın.