Başlangıç
Ders 2
8 dk.

Bitcoin ile geleneksel para arasındaki fark nedir?

Kripto paralar, geleneksel (fiat) parayla hem birçok benzerliğe sahiptir hem de bazı cazip avantajlar sunar.

  • Her ikisi de ödemeler için kullanılabileceği gibi, değer deposu olarak da kullanılabilir

  • Her ikisi de bir değişim aracı olarak işlevini yerine getirebilmek amacıyla tüketici güvenine bağlıdır

  • Fiat para, (merkez) bankalar ve hükümetler tarafından düzenlenir ve kontrol edilir

  • Bitcoin, madencilik adı verilen bir süreç aracılığıyla üretilir ve dağıtılır, ayrıca merkezi bir otorite tarafından kontrol edilmez

  • Bitcoin, siber saldırılara karşı dayanıklı olduğu ve iki kez harcanamaz olduğu için güvenilirdir

  • Bir Bitcoin işlemi tersine çevrilemez, iptal edilemez veya geri alınamaz

Bu derste, kripto paralar ile geleneksel (fiat) paralar arasındaki farkı öğreneceksiniz.

 

Kripto para almaya hazır mısınız?

Hemen başlayın

Kripto paralar ve geleneksel paralar iki temel özelliğe sahiptir: İki taraf arasında ödemelerin sorunsuz olarak gerçekleşmesini mümkün kılar ve bir değer deposu görevi görür.

Fiat paralara verilen güven, merkezi bir otorite tarafından verilen para arzı ile sağlanırken; kripto paralara verilen güven, blockchain teknolojisinin temeline dayanmaktadır. 

Fiat parayla bir şey satın aldığınızda, Avrupa Merkez Bankası (ECB) veya devlet kurumu gibi güvenilir bir otoriteye, para biriminin değerini garanti eden bir aracı olarak hizmet etmesine güvenmeniz gerekir.

Her iki durumda da alıcı ve satıcı, para biriminin bir işlemden sonra değerini koruyacağına güvenir.

Geleneksel (Fiat) para nedir?

Meta para, değerli metaller (örn. altın ve gümüş), tuz ve hatta deniz kabuklarında olduğu gibi değerini kendi değerinden alır. Fiat para, hükümet tedavülü zorunlu olan para olarak ilan edildiği için değer atfetmektedir ve gerçek bir değeri yoktur.

Fiat para, hükümet tedavülü zorunlu olan para olarak ilan edildiği için değer atfetmektedir ve gerçek bir değeri yoktur. 

Kripto para nedir?

Kripto paralar, iki taraf arasında bir değişim aracı olan dijital varlıklardır. Banka gibi bir aracının müdahalesi olmadan bireyler arasında doğrudan işlemlere izin verirler. Fiat paralar enflasyona maruz kalırken ve merkez bankaları herhangi bir zamanda daha fazla baskı yapabilirken, önde gelen kripto para birimi Bitcoin'in 21.000.000 birimlik sabit arzı vardır ve bu da Bitcoin’i altından bile daha nadir bir hale getirmektedir. 

 

Kripto para ile fiat para aynı mı?

Hem evet hem hayır.

Kripto paralar, iki taraf arasında değiş tokuşa izin verdikleri ve bir değer deposu görevi gördükleri ölçüde para olarak kabul edilir. Bununla birlikte, geleneksel para sisteminin şu anda sunamadığı özellikler de sunarlar. Kripto para birimleri, dünyada hiçbir banka veya hükümete ihtiyaç duymadan herkes tarafından her yerde ve her zaman harcanabilirler ve satın alınabilirler. Bu, kripto paraların en yenilikçi özelliğidir.

Ayrıca, fiat para temelde borca ​​eşittir. Bir merkez bankası banknot ihraç ettiğinde, eş zamanlı olarak size, yani tüketiciye, hükümetinizin borcunun belirli bir yüzdesini çıkarır. Peki bu ne demek? Mesela, AB ve ABD'nin nasıl para ihraç ettiğini düşünün.

Bir hükümetin ihraç ettiği paranın çoğu, kredilerin çekildiği zamandır. İnsanlar borç aldıklarında bankalar para basarlar. ABD doları örneğini ele alalım: Eğer kredi alınmasaydı, muhtemelen dolaşımda dolar da olmayacaktı. Başka bir deyişle, tüketiciler bankalara borçlanmasaydı, ABD doları dünyada olmazdı.

Fiat para, değerinin büyük bir kısmını borçtan alıyor gibi görünse de, Bitcoin'de durum böyle değil. Bitcoin, topluluğunun güveninin ötesinde bir değere sahiptir. Bitcoin bir borç sistemine dayanmaz ve Bitcoin’in değeri, bir değişim aracı olarak ne kadar etkili olduğuna bağlıdır.

Kripto paralar bir banka veya hükümete ihtiyaç duymadan herkes tarafından, her yerde ve her zaman satın alınabilir ve harcanabilirler. Onları bu kadar yenilikçi yapan özellik de budur.

Bitcoin, gelecekteki küresel para sistemimiz için yeni bir güven biçimi yarattı. Bitcoin'in arkasındaki sistem tamamen şeffaftır, matematiğe ve günlük kullanıcının gerçek fikir birliğine dayanır. Tüm bunları göz önünde bulunduracak olursak, sizce geleceğimiz için hangisi daha iyi bir seçenek? Bitcoin mi, fiat para mı?

Kripto para almaya hazır mısınız?

Hemen başlayın

SORUMLULUK REDDI BEYANI

Bu makale, herhangi bir yatırım tavsiyesi veya kripto varlıkları satın almak için bir teklif veya icaba davet niteliği taşımamaktadır.

Bu makale yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır ve bu makalenin veya burada yer alan görüşlerin adilliğine, doğruluğuna, bütünlüğüne veya dürüstlüğüne ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya garanti verilmemeli veya bunlara güvenilmemelidir.

Bu makalede yer alan ifadelerden bazıları, mevcut görüş ve varsayımlarımıza dayalı olarak gelecekteki beklentilere atıfta bulunabilir ve gerçek sonuçlara, performansa veya bu ifadelerden farklı olaylara yol açabilecek belirsizlikler içerebilir.

Bitpanda GmbH şirketi, iştirakleri ve/veya bağlı kuruluşları, danışmanları veya temsilcilerinin hiçbiri bu makale ile ilgili olarak herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedirler.

Yukarıda açıklanan olası fırsatlara ek olarak, kripto varlıkları alıp-satmanın riskli bir faaliyet olduğunu lütfen unutmayın.