Başlangıç
Ders 18
9 dk.

Ripple (XRP) nedir?

XRP, diğer kripto para birimlerinin aksine, Ripple adında tek bir şirket tarafından kontrol edilmektedir.

  • Ripple ağının yerel kripto para birimi XRP, Ripple şirketi tarafından geliştirilmekte ve düzenlenmektedir

  • Ripple’ın açık kaynak protokolü ve ağı, bankalar ve diğer kurumlar tarafından halihazırda kullanılmaktadır

  • Ripple ağı kendisini, kripto para birimlerine doğrudan bir rakip olarak değil, bankalar tarafından kullanılan SWIFT sisteminin güncellenmiş bir versiyonu olarak konumlandırıyor

  • Yeni XRP birimlerini basmak için bir madencilik süreci bulunmuyor

  • Önceden çıkarılmış 100 milyar birim XRP’nin sadece bir kısmı dolaşımdadır

Bu derste, Ripple ve XRP’nin temellerini öğreneceksiniz.

Kripto para almaya hazır mısınız?

Hemen başlayın

Ripple Network ve onun kripto para birimi olan XRP 2012’de piyasaya sürülmüştür. Ripple şirketinin bankalar ve diğer kurumlarla yakın bir ilişkisi vardır. Ripple’ın hedefi, mevcut altyapı ve hizmetleri geliştirmek için küresel bir yerleşim ağı olarak hareket etmektir. Merkezi olmayan bir eşler arası ağ tarafından yönetilen ve tek bir kişi veya kurum tarafından kontrol edilmeyen Bitcoin’in aksine, kripto para birimi XRP, Ripple adlı tek bir şirket tarafından yaratılmıştır.

Ripple’ın temel amacı, olabildiğince çok işlemin aynı anda olabildiğince hızlı çalışmasına izin veren bir ağ kurmaktır. Ripple, teknolojiyle ilgilenen büyük bankaların, havale hizmetlerinin ve ödeme sağlayıcıların ilgisini çekmeyi hedefliyor.

Bunları göz önünde bulundurmak gerekirse, Ripple’ın diğer kripto para birimlerinden çok, SWIFT gibi finansal altyapı hizmetlerine rakip olduğunu görmek kolaydır.

Ripple, bir blockchain kullanmaz

Ripple ağı, bir blockchain üzerinde çalışmaz ve onun yerel kripto para birimi XRP, Bitcoin veya Ethereum gibi bir Proof of Work algoritmasına bağlı değildir. Bu nedenle, daha hızlı işlem hızlarına izin verirken, çok fazla enerji ve bilgi işlem gücüne ihtiyaç duymaz.

Bunun yerine, Ripple ağındaki işlemler, aldıkları bilgileri sürekli olarak karşılaştıran ve ortak bir defterle işleyen doğrulama sunuculardan geçer.

Ripple’ın Sunucuları, HashTree adlı bir konsensüs mekanizması kullanır. Ripple ile proof of work blok zinciri arasındaki temel fark, tüm verilerin değil, yalnızca defterin verilerinin özetlenmesiyle elde edilen, tek bir değerin karşılaştırılmasıyla fikir birliğine varılmasıdır.

Bu bağımsız doğrulama sunucuları ya bireyler tarafından ya da bankalar ve kurumlar tarafından çalıştırılır. Ripple Teknik SSS’ye göre, bir doğrulayıcıyı çalıştırmak için gereken elektrik, bir e-posta sunucusunu çalıştırmak için gereken elektrikle karşılaştırılabilir.

Ripple ağındaki işlemler, aldıkları bilgileri sürekli olarak karşılaştıran ve ortak bir defterle işleyen doğrulama sunuculardan geçer.

Ripple, kripto para birimi XRP’den çok daha fazlasıdır

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, kendilerini geleneksel para birimleri ve (merkez) bankalarına bağımsız alternatifler olarak konumlandırırken, Ripple’ın amacı neredeyse tam tersidir.

Ripple, küresel bir yerleşim ağı olarak hareket etmek istiyor ve bu nedenle de bankalar, ödeme sağlayıcıları ve diğer finans kurumlarıyla işbirliği içinde çalışıyor. Ripple’ın amacı, herhangi bir değer biriminin değişimini kolaylaştırmak için, esnek bir aracı para birimi olarak hizmet etmektir.

Ripple, Bitcoin’den bile daha eskidir

Ripple’ın bir başka ilginç yönü de, şirketin Bitcoin’den daha eski olmasıdır. O zamanlar “Ripplepay” olarak adlandırılan Ripple protokolünün bir öncülü 2014’te geliştirilmiştir.

Ripple, küresel bir yerleşim ağı olarak hareket etmek istiyor ve bu nedenle de bankalar, ödeme sağlayıcıları ve diğer finans kurumlarıyla işbirliği içinde çalışıyor.

Ripple ve XRP: Gelecekte bizi ne bekliyor?

Değer transferlerini sınırların ötesinde hızlı, uygun maliyetli ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirmek için Ripple’ın 2012’den beri amacı; interneti, blockchain teknolojisini ve XRP’yi kullanmaktır.

Örneğin, bazı kripto para ödeme platformları ödeme seçenekleri olarak halihazırda XRP’yi sunuyorlar. Ripple, finansal teknolojiyi kullanarak uluslararası işlemlerin bir ölçüde standartlaştırılması için çalışırken, ödeme endüstrisinde devrim yaratmak için yola koyuldu. Ripple ayrıca dünya genelindeki düzenleyicileri, geleneksel ödeme işlemlerine blockchain ağını tanıtmaya teşvik ediyor.

XRP Ledger 1.6, genel performansı iyileştirmeyi amaçlayan birkaç güncellemeyle, Ağustos 2020’de piyasaya sürüldü. Çeşitli hata düzeltmeleri ve optimizasyonların yanı sıra, konsensüs (onay) mekanizması; çevrimdışı doğrulayıcıları ağa bağlı değilken bir kenara koyarak daha sağlam hale geldi. Üstelik, sunulan sağlamlaştırılmış doğrulamalar, sunucuların XRP alanında önemli bir sorun olan Bizans davranışını (Bizans Hata Toleransı) daha kolay tespit etmesini sağladı.

2020’de SEC’in Ripple’a yönelik iddiaları kargaşaya neden oldu. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na göre, XRP bir menkul kıymettir ancak bu şekilde ilan edilmemiştir. Bu iddianın arkasındaki gerekçe, toplam XRP token’larının yaklaşık %50’sinin Ripple’a ait olmasıdır. Resmi yanıtında ise Ripple, XRP ağının tamamen merkeziyetsiz olduğunu ve XRP’ye sahip olmanın Ripple’ın gelirlerinin veya kârının bir kısmını almak anlamına gelmediğini belirterek kendisini savundu.

Gelecekteki potansiyeline gelince ise; Ripple Xpring, borç ve türevler için kripto çözümleri gibi uluslararası işlemlerin dışında, XRP kullanım durumlarının gerçekleştirilmesinde rol oynayabilecek projelere ve şirketlere yatırım yapmak, planlamak, almak ve hibe sağlamak adına bir ekosistem girişimidir.

Kripto para almaya hazır mısınız?

Hemen başlayın

SORUMLULUK REDDI BEYANI

Bu makale, herhangi bir yatırım tavsiyesi veya kripto varlıkları satın almak için bir teklif veya icaba davet niteliği taşımamaktadır.

Bu makale yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır ve bu makalenin veya burada yer alan görüşlerin adilliğine, doğruluğuna, bütünlüğüne veya dürüstlüğüne ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya garanti verilmemeli veya bunlara güvenilmemelidir.

Bu makalede yer alan ifadelerden bazıları, mevcut görüş ve varsayımlarımıza dayalı olarak gelecekteki beklentilere atıfta bulunabilir ve gerçek sonuçlara, performansa veya bu ifadelerden farklı olaylara yol açabilecek belirsizlikler içerebilir.

Bitpanda GmbH şirketi, iştirakleri ve/veya bağlı kuruluşları, danışmanları veya temsilcilerinin hiçbiri bu makale ile ilgili olarak herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedirler.

Yukarıda açıklanan olası fırsatlara ek olarak, kripto varlıkları alıp-satmanın riskli bir faaliyet olduğunu lütfen unutmayın.