Başlangıç
Ders 8
8 dk.

Pre-mined ne demektir

Bitcoin, yeni coin’ler çıkarmak ve ağa katılımı ödüllendirmek için madencilik adı verilen bir süreç kullanır. Ripple, Cardano, Stellar, EOS veya NEO gibi diğer kripto para birimleri önceden çıkarılmıştır.

  • "Pre-mining" terimi, çıkarılırken dağıtılan Bitcoin'den farklı olarak, bir coin’in halka arz edilmeden önce çıkarılmış olan para birimlerini ifade eder. 

  • Pre-mining genellikle kripto para kullanıcıları tarafından eleştirilir 

  • Bazen önceden çıkarılan coin’lerin belirli bir yüzdesinin kullanıcılara dağıtımı, proje kapsamında gereklidir ve bu nedenle para biriminin protokolünde yer alır

Bu derste, önceden çıkarılmış coin’lerin temellerini öğreneceksiniz.

Kripto para almaya hazır mısınız?

Hemen başlayın

Bitcoin, yeni coin’ler çıkarmak ve ağa katılımı ödüllendirmek için madencilik adı verilen bir süreç kullanır. Ripple, Cardano, Stellar, EOS veya NEO gibi diğer kripto para birimleri önceden çıkarılmıştır. Bu, coin’lerin bir kısmının, paranın resmi lansman tarihinden önce çıkarıldığı (ve dağıtıldığı) anlamına gelir.

Örneğin Ripple (XRP), bankalarla işbirliği içinde para transferinin uygun maliyetli ve hızlı bir yolunu sağlayan, merkezi bir ödeme sistemi için bir kripto para birimi olarak tasarlanmıştır. Bununla birlikte, XRP'nin büyük bir kısmı hala coin’lerin çıkışını, merkezi olarak kontrol eden Ripple'a aittir.

Bitcoin, Ether veya Litecoin gibi çıkarılabilen kripto paraların aksine, önceden çıkarılmış coin veya token’lar genellikle merkezi bir otorite tarafından verilir.

Hem önceden çıkarılmış hem de çıkarılmakta olan kripto para birimleri vardır. Ethereum blockchain ağında çalışan kripto para birimi, ilk Ether, Temmuz ve Ağustos 2014'te ilk dijital para arzı (ICO) sırasında Ethereum projesini finanse eden kişilere pre-mining ödülü olarak teklif edildi.

Arz, protokolün ilk bloğu lansmanda oluşturulur ve ilk dijital para arzı (ICO) yatırımcılarına, geliştiricilerine ve ekip üyelerine dağıtılır.

Bu noktada, İlk Coin Teklifi (ICO'lar) ve diğer token teklifleri aracılığıyla çok sayıda coin ve token bu şekilde dağıtıldığından, pre-mining, daha büyük olan Ethereum topluluğunda halihazırda kabul görmektedir. Aslında, şu anda epeyce kayda değer kripto para birimi, en azından belirli bir dereceye kadar önceden çıkarılmış durumdadır.

Bazıları, kripto paraların oluşturulmasında yer alan ve kripto paraya belirli bir ivme kazandırmak için gerekli işi yapan geliştiricileri ödüllendirmek için kripto para birimlerine, önceden madencilik yapılmasının mantıklı olduğunu savunuyor.

Pre-mining yapmanın artıları ve eksileri

Bitcoin gibi madenciliği yapılabilen kripto para birimleri, Proof of Work adlı Bitcoin protokolünde yer alan bir konsepte dayanmaktadır. Katılan madenciler ağa ne kadar çok kaynak (bilgi işlem gücü ve enerji) sunarsa, o kadar çok ödül kazanabilirler. Yeni coin’lerin  "basılması" bu ödüllerin bir yan etkisidir.

Bazıları, kripto para birimlerinin oluşturulmasında yer alan ve kripto para birimine belirli bir ivme kazandırmak için gerekli işi yapan geliştiricileri ödüllendirmek için kripto para birimlerine önceden madencilik yapılmasının mantıklı olduğunu savunuyor. Bir kripto para biriminin arkasındaki ekip üyelerine dağıtılan önceden çıkarılmış coin’ler, çalışanlar ve erken benimseyenler için bir teşvik görevi görebilir.

Pre-mining, yatırımcılar için oluşturulan coin veya token’ın aslında işlevsel olduğunun bir kanıtıdır. Önceden çıkarılmış bir coin, ilgili taraflara göstermek için bir prototip olarak kullanılabilir.

Öte yandan, eleştirmenler, madencilik öncesi İlk Coin Teklifi (ICO) girişimlerinin, kendi kripto para birimlerine "Pump and Dump" sağladığını iddia ediyor. "Pump and Dump", düşük bir fiyattan satın alınan bir varlığın değerinin, onu daha yüksek bir fiyata satmak için yapay olarak şişirildiği bir yatırım dolandırıcılığı türüdür.

Kripto para almaya hazır mısınız?

Hemen başlayın

SORUMLULUK REDDI BEYANI

Bu makale, herhangi bir yatırım tavsiyesi veya kripto varlıkları satın almak için bir teklif veya icaba davet niteliği taşımamaktadır.

Bu makale yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır ve bu makalenin veya burada yer alan görüşlerin adilliğine, doğruluğuna, bütünlüğüne veya dürüstlüğüne ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya garanti verilmemeli veya bunlara güvenilmemelidir.

Bu makalede yer alan ifadelerden bazıları, mevcut görüş ve varsayımlarımıza dayalı olarak gelecekteki beklentilere atıfta bulunabilir ve gerçek sonuçlara, performansa veya bu ifadelerden farklı olaylara yol açabilecek belirsizlikler içerebilir.

Bitpanda GmbH şirketi, iştirakleri ve/veya bağlı kuruluşları, danışmanları veya temsilcilerinin hiçbiri bu makale ile ilgili olarak herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedirler.

Yukarıda açıklanan olası fırsatlara ek olarak, kripto varlıkları alıp-satmanın riskli bir faaliyet olduğunu lütfen unutmayın.