Crypto Security
Ders 5
10 dk.

ICO dolandırıcılığı nasıl tespit edilir?

Bu derste, kripto para alanında yapılan dolandırıcılıkları ve dolandırıcılığın nasıl tespit edileceğini ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğreneceksiniz.

ICO (Initial Coin Offerings) cazip yeni bir para toplama yöntemidir. Hatta yeni başlayanlar için ICO’ların, yerleşik risk sermayesine dayalı finansmanın yerini alma potansiyeline sahip olduklarına inanılıyor.

Bununla birlikte, bu gelişmenin birkaç dezavantajı da var. ICO'lara yatırım yapmak risklidir. Dolandırıcılık sık görülür ve bazen şüpheli projeleri ilk bakışta fark etmek gerçekten zordur.

Bu nedenle, yalnızca değerli projelere yatırım yaptığınızdan emin olmak için, yatırımınızda çok dikkatli ilerlemeniz gerektiğini gösteren bazı kırmızı bayrakların farkında olmanızı tavsiye ederiz.

Kendinize aşağıdaki soruları sormalısınız:

Projeyi anlıyor musunuz? 

Projenin, sizin de anlayabileceğiniz gerçek bir kullanım durumu var mı, yoksa sadece yapay zeka, blockchain, ademi merkeziyetçi, devrim yaratan ve benzeri gibi pek çok moda olan kelimeyi mi kullanıyor? Bir projenin teknik raporu, projenin gerçek amacının ne olduğu hakkında çok az bilgi veriyorsa ve daha derine indikçe kafanız daha da karışıyorsa, o zaman tetikte olmalısınız. Genel olarak, kendi kendinize açıklayamadığınız bir projeye yatırım yapmak akıllıca olmaz.

Proje potansiyel olarak gerçek bir değer sağlayacak mı?

Proje değerli bir iş yapıyor mu? Aksi takdirde, herhangi bir ilgi çekmeyecektir. İnsanlar bir varlığı, sadece bir değeri varsa satın alırlar. Aksi takdirde, alım satımın ne anlamı kalır?

Şüpheli görünen bir durum varsa, proje gerçekten şüpheli olabilir

Projenin web sitesine baktınız, videoya baktınız ve teknik raporu okudunuz, ancak yine de kendinize projenin ne ile ilgili olduğunu soruyorsunuz.

Şüpheleriniz olması durumunda, ördek testi kullanmanız her zaman iyi bir fikir olabilir. “Ördek gibi görünüyorsa, ördek gibi yüzüyorsa ve ördek gibi ses çıkarıyorsa, o zaman muhtemelen bu bir ördektir.” Bazen, işler gerçekten de göründüğü gibidir.

Bu proje gerçekten bir blockchain’e ihtiyaç duyuyor mu?

Ekibin üzerinde çalıştığı proje sadece blockchain ile mi gerçekleştirilebilir? Ya da böyle bir teknoloji kullanılmadan proje kolayca yapılabilir mi? Projenin teknik raporunun bu projenin neden bir blockchain’e ihtiyaç duyduğunu açıkladığından ve Blockchain'in projenin gelecekteki ürünü ne olursa olsun geliştirilmesinde oynadığı asıl rolünden emin olun.

Doğası gereği gerçekten yenilikçi olacak projeleri aramak ve ilgili tokenı ICO'dan hemen sonra benzersiz bir hizmetle doğrudan uygulamak istiyorsunuz.

Ekipte kimler var?

Elbette, sektörde hiçbir sicili olmayan, bir anda ortaya çıkan insanlar harika fikirlere sahip olabilir ve herkesin bahsettiği bir sonraki büyük şeye başlamakla meşgul olabilirler. Bununla birlikte, tanınmış kripto girişimcileri ve geliştiricileri tarafından değil, varlığından bile haberdar olmadığınız insanlar tarafından dolandırılma olasılığınız çok daha yüksektir.

İyi haber şu ki, kurucular iş odaklı ise ve sektörde zaten başarılılarsa, (ödüller kazanmışlarsa, saygın ve köklü işler yürütmüşlerse), bu durum size fikir verebilir. Resmi web sitelerinin “Ekip” bölümünde fotoğraflarını ve biyografilerini görürsünüz.

Anonim olmaya yönelik bu uyarının tek istisnası, hala takma ad kullanan Satoshi Nakamoto tarafından keşfedilen Bitcoin'in kendisidir.

Kendi araştırmanızı kendiniz yapın 

İnternetteki rastgele insanlara inanmayın, ilgilendiğiniz bir proje üzerinde kendi araştırmanızı kendiniz yapın. Teknik raporunu okuyun, Medium'daki yayınları okuyun, Telegram veya Discord'daki tartışmalara katılın. Aradığınız cevapları bulun.

Yol haritasında “karanlık bölgeler” var mı?

Bir projenin ne kadar büyük göründüğüne ve hangi geliştirme aşamasında olduğuna bakılmaksızın, ciddi bir proje; geçmiş ve gelecekteki hedefler ve dönüm noktaları da dahil olmak üzere, bir projenin tüm aşamalarını açıkça özetleyen her zaman güncel ve uyumlu bir plana sahip olmalıdır. Bir yol haritası belirsiz gözüküyorsa, muhtemelen bir şeyler yanlıştır. Araştırmanızı iyi yaptığınızdan emin olun.

Kurucular toplulukla ilişki kuruyor mu?

Proje kurucularının genellikle çok meşgul insanlar olduklarını hepimiz biliyoruz. Buna karşılık, projeye bağlı bir kurucu, hizmet ettiği insanlarla güvenilir bir bağ kurmanın gerekli olduğunu bilir. Saygın projelerin profesyonel kurucuları, bilgi akışının devam etmesini sağlayacaktır. Kurucularla doğrudan Telegram veya başka bir sosyal kanal aracılığıyla iletişim kurmanız akıllıca olacaktır.

Profesyonel kurucular; en son gelişmeler, değişiklikler ve benzeri konularda topluluğu bilgilendirmek için düzenli aralıklarla bağlantı kurar. Başka bir deyişle, toplulukla bağlantıyı ciddiye alır. Kurucular kimliklerini gizli tutuyorsa ve onlardan hiçbir iz yoksa, muhtemelen bunun bir nedeni vardır.

Unutmayın ki, tüm önemli kriterleri karşılayan bir proje olsa bile, projenin başarılı olacağına dair bir garanti yoktur. Ancak, dikkatli olmak, dolandırıcılık üzerine kurulu ICO'ların çoğundan kaçınmayı ve dolandırıcılığı zamanında anlamayı kolaylaştırır. Dolandırıcılıkları tuzağa düşmeden önce tanıyarak, zamanınıza ve yatırımınıza değer bir ICO'ya yatırım yapma olasılığınız çok daha yüksek olacaktır.

Bitpanda Akademi derslerini video olarak izleyin

YouTube’da izleyin

Kripto para almaya hazır mısınız?

Hemen başlayın

This article does not constitute investment advice, nor is it an offer or invitation to purchase any digital assets.

This article is for general purposes of information only and no representation or warranty, either expressed or implied, is made as to, and no reliance should be placed on, the fairness, accuracy, completeness or correctness of this article or opinions contained herein. 

Some statements contained in this article may be of future expectations that are based on our current views and assumptions and involve uncertainties that could cause actual results, performance or events which differ from those statements. 

None of the Bitpanda GmbH nor any of its affiliates, advisors or representatives shall have any liability whatsoever arising in connection with this article. 

Please note that an investment in digital assets carries risks in addition to the opportunities described above.