Crypto Security
Ders 6
6 dk.

Cryptojacking nedir ve nasıl önlenir?

Kripto korsanları, kötü amaçlı yazılım kullanarak kripto madenciliği yapmak için bilgisayarınızı veya akıllı telefonunuzu kullanır.

  • Kripto korsanları, siz farkına varmadan bilgisayarınızda kripto para madenciliği yaparlar

  • Bu olay, tarayıcınız aracılığıyla herhangi bir ek kötü amaçlı yazılıma ihtiyaç duyulmadan gerçekleşebilir. 

  • Kripto korsanlığını tespit etmenin ve önlemenin kolay yolları vardır

Bu dersimizde, cryptojacking tehlikesi hakkında her şeyi öğreneceksiniz.

Bitpanda Akademi derslerini video olarak izleyin

YouTube’da izleyin

Kripto para almaya hazır mısınız?

Hemen başlayın

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin madenciliği, kazançlı olduğu kadar enerji ve işlem gücü tüketir. Bu nedenle, çevrimiçi ortamda anonim kişilerin; kendi mali kazançları için kullanıcılar fark etmeden, diğer kullanıcıların bilgisayarlarını kötüye kullanmanın yollarını bulması an meselesidir. Bu olaya cryptojacking (kripto para birimi ve korsanlığın kombinasyonunu tanımlamak için kullanılan terim) denir.

Cryptojacking’de olan şey, bilgisayarınızın siz bilmeden kripto madenciliği yapan kripto korsanlarına özel işlem gücü ve enerji sağlamasıdır.

Cryptojacking nasıl yapılır?

Aslında buna yanıt vermek çok basittir. Bir web sitesini ziyaret edersiniz ve siteye göz atarken, arka planda kötü amaçlı yazılım komut dosyası çalışmaya başlar. Bunlar genellikle bazı temel JavaScript kodu satırlarıdır ve daha sonra bilgisayarınızı veya akıllı telefonunuzu CPU ağırlıklı, anonimlik odaklı Monero gibi bir kripto para birimi madenciliği yapmak için kullanırlar.

Cryptojacking’de olan şey, bilgisayarınızın siz bilmeden, kaynaklarınızla kripto madenciliği yapan kripto korsanlarına özel işlem gücü ve enerji sağlamasıdır. Ayrıca, Chrome Web Mağazası'ndan halihazırda kaldırılmış olan, virüslü Chrome tarayıcı uzantılarına ilişkin raporlar da bulunmaktadır. 

Cryptojacking’e karşı nasıl korunabilirim?

Tarayıcı tabanlı cryptojacking ile uğraşmak oldukça kolaydır, çünkü izlerini durdurmak için minerBlock (Chrome) veya No Coin (Chrome ve Firefox) gibi ücretsiz tarayıcı uzantılarını yüklemeniz yeterlidir.

Bazı insanlar, bir tarayıcıda yasal, gönüllü kripto para madenciliğini, potansiyel olarak web sitelerindeki reklamların yerini alabilecek alternatif bir para kazanma modeli olarak görüyor.

Bir tarayıcıdaki kripto para madenciliği her zaman kötü bir şey midir?

Hayır değildir. Aksine, bazı insanlar, bir tarayıcıda yasal, gönüllü kripto para madenciliğini, potansiyel olarak web sitelerindeki reklamların yerini alabilecek alternatif bir para kazanma modeli olarak görüyor.

Örneğin, kullanıcılar reklamları görmek isteyip istemediklerini veya reklamlardan kaçınmak için ödeme olarak belirli bir kripto para birimi madenciliği yapmak için işlem güçlerinin küçük bir kısmını, bilerek katkıda bulunmayı seçebilirler. Aynı durum, örneğin ziyaretçilerden bir uygulama yüklemelerini veya web sitelerinde kalmalarını isteyerek bağış toplayabilen organizasyonlar için de geçerlidir.

Kripto para almaya hazır mısınız?

Hemen başlayın

This article does not constitute investment advice, nor is it an offer or invitation to purchase any digital assets.

This article is for general purposes of information only and no representation or warranty, either expressed or implied, is made as to, and no reliance should be placed on, the fairness, accuracy, completeness or correctness of this article or opinions contained herein. 

Some statements contained in this article may be of future expectations that are based on our current views and assumptions and involve uncertainties that could cause actual results, performance or events which differ from those statements. 

None of the Bitpanda GmbH nor any of its affiliates, advisors or representatives shall have any liability whatsoever arising in connection with this article. 

Please note that an investment in digital assets carries risks in addition to the opportunities described above.