Başlangıç
Ders 4
7 dk.

Çift harcama nedir ve neden sorun teşkil eder?

Çift harcama, her kripto para birimi tarafından çözülmesi gereken önemli bir bilgi işlem sorunudur. Eğer çözülmezse, söz konusu kripto para birimi değersizleşir çünkü herhangi biri herhangi bir zamanda, para birimiyle yapılan bir işlemi kopyalayabilir

  • “Çift harcama”, bir para biriminin aynı birimlerinin iki kez harcanabileceği anlamına gelir

  • Çift harcama, kripto para birimine olan güveni yok eder

  • Kripto paralar, açık bir defteri kriptografik algoritmalarla birleştiren bir blockchain kullanarak çift harcamayı önler

Bu derste, çift harcama hakkında bilgi edineceksiniz.

 

Çift harcama, bir kripto para biriminin aynı birimlerinin potansiyel olarak iki kez harcanabileceği anlamına gelir, bu nedenle, bu olasılığı teknolojik olarak ortadan kaldırmak çok önemlidir.

Çift harcama, hem kurcalamaya karşı dayanıklı, hem de ağda gerçekleşen her işlemi kaydeden bir veritabanı olan blockchain’in temelde kurulduğu teknolojik zemini yok eder. Bu nedenle, çift harcama yapma potansiyeli, Bitcoin veya diğer herhangi bir blockchain veritabanı gibi bir kripto para birimine olan güveni temelden zayıflatacaktır.

Bu çıkmazı açıklamak için ilgili bir benzetme, birbirine güvenmeyen birden fazla tarafın, başarılı olmak için işbirliği yapmaları gereken bir ortak girişimde bulunduklarında  karşılaştıkları zorlukları ele alan "Bizans Generalleri Problemi"dir.

Bizans Generalleri Problemi, merkezi olmayan bir sistemdeki oyuncular arasındaki anlaşmazlık konusunu göstermeye yönelik bir düşünce deneyidir. Bu karşılaştırmada, her biri sadece kendi ordusunu kontrol eden tüm generallerin koordineli saldırısı zaferle sonuçlanır. Bir general hata yapar veya başka bir generale saldırırsa, savaş kaybedilir.

 

Kripto para almaya hazır mısınız?

Hemen başlayın

Sonuç olarak, kripto para birimlerinin protokollerinin, yerleşik Bizans Hata Toleransına (BFT) sahip olması gerekir. Bizans Hata Toleransı (BFT), hatalar veya arızalar meydana geldiğinde, hatta bazı katılımcılar plana uygun davranmadığında ve sistemi aldatmaya çalıştığında, bilgisayar sisteminin tatmin edici bir düzeyde çalışmasını sağlamak zorundadır. 

Blockchain teknolojisi, açık anahtarlı kriptografi ile birlikte eşler arası dosya paylaşım teknolojisi aracılığıyla çift harcamayı önler.

Buna paralel olarak, kripto para birimlerinin sahiplik yapıları, kriptografik protokoller ve kripto para birimi topluluğu tarafından eş zamanlı olarak onaylanırken, halka açık bir defter olan blockchain’e kaydedilir.

Tüm işlemler, dünyanın her yerindeki binlerce bilgisayarda eş zamanlı olarak çalışan açık bir defterde açık bir şekilde kaydedildiği ve kriptografik olarak güvence altına alındığı için, herkes önceden yapılmış işlemleri görür.

Bitcoin söz konusu olduğunda işlemler, doğrulama süreci sırasında tüm işlemlerin geri döndürülemez, nihai ve sayısal olarak değiştirilemez olmasını sağlayan ve böylece potansiyel çift harcama sorununu başarıyla çözen madenciler tarafından doğrulanır.

Kripto para almaya hazır mısınız?

Hemen başlayın

SORUMLULUK REDDI BEYANI

Bu makale, herhangi bir yatırım tavsiyesi veya kripto varlıkları satın almak için bir teklif veya icaba davet niteliği taşımamaktadır.

Bu makale yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır ve bu makalenin veya burada yer alan görüşlerin adilliğine, doğruluğuna, bütünlüğüne veya dürüstlüğüne ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya garanti verilmemeli veya bunlara güvenilmemelidir.

Bu makalede yer alan ifadelerden bazıları, mevcut görüş ve varsayımlarımıza dayalı olarak gelecekteki beklentilere atıfta bulunabilir ve gerçek sonuçlara, performansa veya bu ifadelerden farklı olaylara yol açabilecek belirsizlikler içerebilir.

Bitpanda GmbH şirketi, iştirakleri ve/veya bağlı kuruluşları, danışmanları veya temsilcilerinin hiçbiri bu makale ile ilgili olarak herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedirler.

Yukarıda açıklanan olası fırsatlara ek olarak, kripto varlıkları alıp-satmanın riskli bir faaliyet olduğunu lütfen unutmayın.