Başlangıç
Ders 11
8 dk.

Bitcoin fiyatını belirleyen faktörler nelerdir?

Euro veya ABD doları gibi fiat para birimlerinin aksine, Bitcoin'in (BTC) değeri bir merkez bankası gibi tek bir kurum tarafından değil, arz ve talep tarafından veya insanların ödemeye razı oldukları fiyat ile belirlenir.

  • Bitcoin’in fiyatı, arz ve talep ile belirlenir

  • Bitcoin için daha fazla talep olduğunda fiyat yükselir; daha az talep olduğunda fiyat düşer

  • Maksimum Bitcoin arzı, 21.000.000 BTC üst sınırında sabitlenmiştir. 

Bu derste Bitcoin fiyatını neyin belirlediğini öğreneceksiniz.

Bitpanda Akademi derslerini video olarak izleyin

YouTube’da izleyin

Kripto para almaya hazır mısınız?

Hemen başlayın

Basit bir tabirle, Bitcoin'e olan talep arttığında Bitcoin'in fiyatı yükselir ve daha az talep olduğunda fiyatı düşer.

Talep; fiyat düşüşleri, hisse senedi ve tahvil fiyatlarındaki ilerlemeler gibi küresel olaylar ve ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşı gibi küresel ölçekte ekonomik gelişmeler gibi pek çok faktöre bağlıdır.

Bununla birlikte, politik ve ekonomik gelişmeler doğrultusunda değişime tabi olan fiat para birimlerine sahip ülkelerdeki para politikasından farklı olarak, Bitcoin ekosistemi tamamen merkeziyetsiz bir para sistemidir. Parasal tabanı hiçbir merkezi otorite düzenlemediğinden, Bitcoinlerin oluşturulması, aşağıda sizin için detaylandırdığımız çok katı bir protokoldeki ayrıntılı kurallara tabidir.

Bitcoin ağının uyduğu kurallar

Bitcoin blok zincirine eklenen işlemler kodlanır ve sonsuza kadar sabittir. Bitcoin ağındaki madenciler, karmaşık bir kriptografik bulmacayı çözmek adına, ilk node olmak için rekabet eder. Kazanan, geçerli bir bloğun madenciliğini yapan ilk node olarak ilan edilir ve ilgili blok ödülünü alır.

Bir bloğun geçerliliği konusunda tüm ağ katılımcıları tarafından, ağda fikir birliğine ulaşıldıktan sonra, her 10 dakikada bir Bitcoin'in blok zincirine yeni bir blok eklenir.

Bir bloğun geçerliliği konusunda tüm ağ katılımcıları tarafından, ağda fikir birliğine ulaşıldıktan sonra, her 10 dakikada bir Bitcoin'in blok zincirine yeni bir blok eklenir.

Satoshi Nakamoto, 'Genesis Bloğu' adı verilen ilk bloğu oluşturduğundan beri, Bitcoin ağındaki tüm işlemler kesin ve değiştirilemez bir süreci takip etmektedir. Bitcoin protokolünde zaman zaman değişiklik gerektiren tek hüküm, madencilerin “Blok Ödülü Yarılanması” adı verilen bir süreçte elde ettikleri blok ödül miktarıdır.

Bitcoin fiyatı neden volatildir?

Bitcoin, diğer kripto para birimleri arasında en yüksek işlem hacmine sahiptir, ancak diğer küresel piyasalara kıyasla hâla küçük bir pazardır. Bu durum, fiyatların daha az parayla daha büyük hareketlenmeler yaptığı anlamına gelir. Bitcoin, örneğin altınla aynı işlem hacmine sahip olsaydı, o zaman volatilite açısından çok benzer olurdu.

Dolaşımda yalnızca sınırlı sayıda Bitcoin olduğundan ve yeni bitcoinlerin oluşturulması, sürekli olarak azalan bir çıktıyla (madenciler için azalan ödüller nedeniyle) katı kurallara uyduğundan, talep; teorik olarak bile fiyatları sabit tutmak için Bitcoin'in deflasyonist davranışını takip etmek zorunda kalacaktı. 

Bitcoin'in itibarına zararlı veya faydalı olan haberler, kripto para biriminin bir değer deposu olarak gelecekteki esas değerindeki belirsizlik, büyük meblağda Bitcoin sahipleri için likidasyon ile ilgili kur riskleri ve güvenlik ihlalleri de Bitcoin fiyatını etkileyebilir.

Bitcoin, örneğin altınla aynı işlem hacmine sahip olsaydı, o zaman volatilite açısından çok benzer olurdu.

Bitcoin fiyatı sıfıra düşebilir mi?

Kısacası, evet düşebilir.

Artık kullanılmayan fiat para birimleri, muhtemelen 100 yıllık bir kağıt veya madeni para için size iyi para ödeyecek olan koleksiyoncular dışında, değersiz olarak kabul edilir. Bir para biriminin değeri, algılanan değerine bağlıdır.

Artık dolaşımda olmayan para birimlerinin yeni para birimleri veya hiperenflasyon gibi olayların bir sonucu olarak genellikle başarısız olduğunu belirtmek gerekir. Bu tür gelişmeler, etkilenen para birimlerinin değerini önemli ölçüde düşürme eğilimindedir. Bitcoin söz konusu olduğunda, Bitcoin gelişigüzel olarak oluşturulmadığı ve üretimi belirli bir miktara sabitlendiği için hiperenflasyon mümkün değildir.

FUD: “Korku, Belirsizlik ve Şüpheyi” yayma potansiyeline sahip her türlü haberdir

Bitcoin'in fiyatındaki düşüşün gerçek nedenleri; siyasi baskı, teknolojik başarısızlıklar ve FUD çatısı altındaki potansiyel olarak “Korku, Belirsizlik ve Şüpheyi yayabilecek her türlü haber kapsamı”dır. Bitcoin gerçekten dünyanın çoğunluğuna ulaşana kadar, hem önemli fiyat artışlarının hem de önemli fiyat düşüşlerinin gerçekleşmesini beklemeye devam edebiliriz, şu anda bu kuralları volatilite belirliyor.

Kripto para almaya hazır mısınız?

Hemen başlayın

SORUMLULUK REDDI BEYANI

Bu makale, herhangi bir yatırım tavsiyesi veya kripto varlıkları satın almak için bir teklif veya icaba davet niteliği taşımamaktadır.

Bu makale yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır ve bu makalenin veya burada yer alan görüşlerin adilliğine, doğruluğuna, bütünlüğüne veya dürüstlüğüne ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya garanti verilmemeli veya bunlara güvenilmemelidir.

Bu makalede yer alan ifadelerden bazıları, mevcut görüş ve varsayımlarımıza dayalı olarak gelecekteki beklentilere atıfta bulunabilir ve gerçek sonuçlara, performansa veya bu ifadelerden farklı olaylara yol açabilecek belirsizlikler içerebilir.

Bitpanda GmbH şirketi, iştirakleri ve/veya bağlı kuruluşları, danışmanları veya temsilcilerinin hiçbiri bu makale ile ilgili olarak herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedirler.

Yukarıda açıklanan olası fırsatlara ek olarak, kripto varlıkları alıp-satmanın riskli bir faaliyet olduğunu lütfen unutmayın.