Başlangıç
Ders 15
6 dk.

Açık Kaynak nedir?

Bitcoin ve kripto para birimi alanındaki diğer projelerin en önemli yönlerinden biri, gelişimlerinin bağımsız kuruluşlar tarafından şeffaf bir şekilde gerçekleşmesidir.

  • “Açık Kaynak” teriminin arkasındaki temel fikir; bilim adamlarının ve araştırmacıların, belirli konulardaki bulgular da dahil olmak üzere sürekli olarak bilgileri özgürce paylaşması anlamına gelir. 

  • Belirli bir yazılımın kaynak kodu, geliştiricilere ve kullanıcılara uygun gördükleri şekilde değiştirmeleri için sunulur. 

  • Açık Kaynak, yazılım geliştirmeye yönelik, hedef odaklı ve oldukça pragmatik bir yaklaşımdır.

Bu derste, Açık Kaynak konseptinin temellerini öğreneceksiniz.

Bitpanda Akademi derslerini video olarak izleyin

YouTube’da izleyin

Kripto para almaya hazır mısınız?

Hemen başlayın

Bitcoin ve kripto para birimi alanındaki diğer projelerin en önemli yönlerinden biri, gelişimlerinin bağımsız kuruluşlar tarafından şeffaf bir şekilde gerçekleşmesidir. Örneğin Bitcoin, tek bir şirkete ait değildir. CEO'su veya merkezi karar verme yetkisi yoktur. Bunun yerine, Bitcoin işbirlikçi, halka açık bir şekilde geliştirilmiştir.

1990'larda internetin yaygınlaşmasıyla birlikte ortaklaşa geliştirilen ve özgürce dağıtılan yazılım fikri yeniden ilgi gördü.

Açık Kaynak'ın arkasındaki temel fikir, bilgi işlemin kendisi kadar eskidir. Bilim insanları ve mühendislerden oluşan oldukça küçük bir topluluk, ilerlemelerini ve bilgilerini birbirleriyle özgürce ve açık bir şekilde paylaşmaktadır. Bununla birlikte, 1970'ler ve 1980'lerde ticari yazılımın yükselişiyle bu durum, önemini belli bir ölçüde kaybetmiştir.

Yine de 1990'larda internetin yaygınlaşmasıyla birlikte ortaklaşa geliştirilen ve özgürce dağıtılan yazılım fikri yeniden ilgi gördü. Bu gelişmeler, açık kaynaklı yazılımları ve prensipleri teşvik etmeye adanmış kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak, 1998 yılında kurulan Açık Kaynak Girişimi'nin (OSI) oluşmasına sebep oldu. 

Diğer şeylerin yanı sıra, bu prensipler, bir uygulamanın kaynak koduna özgürce dağıtımı ve genel erişimi içerir. Bu durum; herkesin yazılımı indirmesine, değiştirmesine ve yeniden dağıtmasına izin verildiği anlamına gelir.

Açık Kaynak; Vikipedi, TEDx ve Bitcoin gibi akran üretimi içeren projelerin bu kadar başarılı ve popüler olmasının sebeplerinden biridir.

Açık İş Birliği Nedir?

Açık Kaynak hareketinin başarısı ve önemi yepyeni bir birlikte çalışma konseptinin kapısını açtı. Açık Kaynak; Vikipedi, TEDx ve Bitcoin gibi akran üretimi içeren projelerin bu kadar başarılı ve popüler olmasının sebeplerinden biridir.

Açık Kaynak projelerinde genellikle az sayıda hiyerarşi ve farklı işbirlikçiler arasında yalnızca gevşek bağlar varken, bu tür bir çalışma organizasyonu, hedef odaklı ve oldukça pragmatik olan yaklaşımları uygular.

Herkesin katkıda bulunmasına izin verildiği için, açık işbirliği yazılım projeleri aynı zamanda dünyanın her yerinden yetenekli insanları çekmekte ve ticari yazılımların yapamayacağı yaratıcılık, yenilik ve çeşitliliği sağlamaktadır.

Bir diğer önemli fark da açık kaynak yazılım projelerine katkıda bulunan kişilerin genellikle boş zamanlarında üzerinde çalıştıkları konu veya projeyle alakalı ilgileri ve tutkuları sayesinde bunu yapmalarıdır.

Kripto para almaya hazır mısınız?

Hemen başlayın

SORUMLULUK REDDI BEYANI

Bu makale, herhangi bir yatırım tavsiyesi veya kripto varlıkları satın almak için bir teklif veya icaba davet niteliği taşımamaktadır.

Bu makale yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır ve bu makalenin veya burada yer alan görüşlerin adilliğine, doğruluğuna, bütünlüğüne veya dürüstlüğüne ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya garanti verilmemeli veya bunlara güvenilmemelidir.

Bu makalede yer alan ifadelerden bazıları, mevcut görüş ve varsayımlarımıza dayalı olarak gelecekteki beklentilere atıfta bulunabilir ve gerçek sonuçlara, performansa veya bu ifadelerden farklı olaylara yol açabilecek belirsizlikler içerebilir.

Bitpanda GmbH şirketi, iştirakleri ve/veya bağlı kuruluşları, danışmanları veya temsilcilerinin hiçbiri bu makale ile ilgili olarak herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedirler.

Yukarıda açıklanan olası fırsatlara ek olarak, kripto varlıkları alıp-satmanın riskli bir faaliyet olduğunu lütfen unutmayın.