Başlangıç
Ders 13
3 dk.

İşlem ücretleri nelerdir ve neden ödemem gerekiyor?

Bitcoin ağının işlem güçlerini ağa tahsis eden madenciler sayesinde, işlemleri herhangi bir otorite olmadan doğrulayabildiğini daha önce öğrenmiştiniz.

  • Bir işlemi, bir sonraki bloğa dahil etmek için ücretler gereklidir 

  • Ödemeniz gereken gerçek ücret, ağa bağlıdır ve ödenen ücret, koşullara göre değişiklik gösterebilir 

  • Bitcoin işlem ücretleri, gönderdiğiniz miktardan bağımsız bir şekilde birkaç sent olarak sabitlenir

Bu derste, işlem ücretlerinin temellerini öğreneceksiniz.

Bitpanda Akademi derslerini video olarak izleyin

YouTube’da izleyin
Bitcoin Block Reward History 
Bitcoin Block Reward History 
 
Historia de recompensa de bloques 
 
 

Önceki derslerimizde, Bitcoin ağının işlem güçlerini ağa tahsis eden madenciler sayesinde, işlemleri herhangi bir otorite olmadan doğrulayabildiğini öğrenmiştiniz.

Madencilerin sürekli olarak blok zinciri tabanlı bir ağa katılmalarının temel nedenlerinden biri, genellikle bir bloğu doğrulamak için aldıkları blok ödülünden kaynaklanmaktadır.

İşlem ücretleri, madencilik süreciyle yakından bağlantılıdır. İşlem ücretleri, madencilerin ağa katılmaları için aldıkları ödüllerin bir parçası oldukları için gereklidir.

Bitcoin işlemlerinde, madenciler için ödül iki noktadan oluşur: madencinin onayladığı bloktaki tüm işlem ücretleri ve bu süreçte yeni basılan coin’lerin, belirli bir blok ödülünün ek teşviki. Güncel olarak, 2021'deki bu blok ödülü 6,25 bitcoin'dir. Miktarın ikiye bölünmesi - yarılanma- , her 210.000 blokta bir gerçekleşir. Bitcoin ağının bir sonraki yarılanmasının (halving) 2024'te gerçekleşmesi planlanmıştır. O zaman madenciler hizmetleri için artık 6.25 ile değil 3.125 bitcoin ile ödüllendirilecekler.

Bitpanda'da yeni misiniz? Bilginizi burada ölçün!

Başlangıç Testi

Bir işlemin onayı nasıl gerçekleşir?

Bildiğiniz üzere, Bitcoin gibi bir kripto para birimine fiziksel olarak sahip olamazsınız. Bunun yerine blok zinciri, mülkiyeti kayıt altına alır ve bu mülkiyetleri tüm ağa dağıtır.

Bitcoin işlemleri, gönderdiğiniz miktara bakılmaksızın birkaç ABD doları kadar düşük bir fiyata gönderilebilir. Bu aklımızda bulunması gereken önemli bir detay.

Ödediğiniz gerçek ücret miktarı, kripto para birimine ve ağa bağlıdır. Bitcoin için medyan işlem, ağ tıkanıklığı nedeniyle 2017 sonunda 34 ABD dolarına ulaşmıştır. Segregated Witness (SegWit) veya Lightning Network gibi ikinci katman çözümleri sayesinde, artık gönderdiğiniz miktara bakılmaksızın işlemler birkaç sent kadar düşük bir fiyata gönderilebilir.

Bitcoin'i geleneksel ve yerleşik havale hizmetlerine alternatif olarak kullanıyorsanız ve bu hizmetlerden bazıları işlem başına yüzde 10'a kadar ücret talep ediyorsa, bu durum önemli bir ayrıntı haline gelir.

Kripto para almaya hazır mısınız?

Hemen başlayın

OKUMA ÖNERİLERİ:

KİTAPLAR

Andreas Antonopoulos- Mastering Bitcoin 

Chris Burniske and Jack Tatar - Cryptoassets: the Innovative Investor’s Guide to Bitcoin and Beyond

Alan T. Norman - Cryptocurrency Investing Bible

LİNKLER 

Bitcoin Transaction Fees

Explaining bitcoin transaction fees

Bitcoin vs. Credit Card Transactions: What's the Difference?

Cryptofees

5 Hidden Costs when Acquiring Cryptocurrency

SORUMLULUK REDDI BEYANI

Bu makale, herhangi bir yatırım tavsiyesi veya kripto varlıkları satın almak için bir teklif veya icaba davet niteliği taşımamaktadır.

Bu makale yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır ve bu makalenin veya burada yer alan görüşlerin adilliğine, doğruluğuna, bütünlüğüne veya dürüstlüğüne ilişkin açık veya zımni hiçbir beyan veya garanti verilmemeli veya bunlara güvenilmemelidir.

Bu makalede yer alan ifadelerden bazıları, mevcut görüş ve varsayımlarımıza dayalı olarak gelecekteki beklentilere atıfta bulunabilir ve gerçek sonuçlara, performansa veya bu ifadelerden farklı olaylara yol açabilecek belirsizlikler içerebilir.

Bitpanda GmbH şirketi, iştirakleri ve/veya bağlı kuruluşları, danışmanları veya temsilcilerinin hiçbiri bu makale ile ilgili olarak herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedirler.

Yukarıda açıklanan olası fırsatlara ek olarak, kripto varlıkları alıp-satmanın riskli bir faaliyet olduğunu lütfen unutmayın.